Bir Kadının Gözyaşı

Thérèse Desqueyroux

Belkide Başarısızlıktandır "Bir Kadının Göz Yaşı"

Ethem Sak 14 Eylül 2014 — 00:00 tarihinde yazdı.

Sene 1900'lü yıllar, zaman geçtikçe not düşülen bir süreç ve bekleyen 120 dakika.

Çocukluk yıllarından başlıyor hikayemiz, pek tabii küçük bir insan olmakla başlanılıyor hayata. Bulutlar izleniyor çimenlerin üzerinde, bahçelerde koşuluyor ve ağaçlara tırmanıp sıcak anılar biriktiriliyor rutin bir şekilde.

Hemen hepimizin hatırladığı o yıllar belki tarlalarda geçmiyor yada yıldızlar sayılamamıştır fakat herkes büyük bir hevesle ve hemen hemen aynı içtenlikle anlatılıyordur herkesin kendi hikayesi. Sonra kime sorsan anlatır sana sanki senin çocukluğunu yaşadığın yerin bir arka sokağındaymışcasına. Ve sanki hepimiz aynı bahçede oynamışız gibi dinlenir  mıs gibi o yıllar.

İnsan aynı insan, büyük olan sadece hayaller. Kimsenin sınır koyamadığı o hayaller, bizimle beraber büyüyorlar ve bizleride büyütüp beraberinde götüruyorlar...

Hikayedeki kadın Thérèse Desqueyroux'dur, Anadolu kadınına benzerliği vardır ve aynı şekilde farklı ikilemlerle dolu bir hayatı yaşamıştır. Bir ada parçası olmasa da yaşam şartlarından dolayı köleleştirildiği düzen sayesinde kafalarda biten özgürgük kavramı pas tutmuşcasına benliğinde yer edinmiştir ve sahibidir Thérèse Desqueyroux'nun. Artık hiçbirşey çocukluğumuzdaki gibi değildir.

"Bir Kadının Göz Yaşı" en başta farkında olmadan yaşadığı tutsak hayatın anlatıyor izleyicisine. Uyuşmuş beyinlerimize serpilecek bir kova buzlu su ile ayılamıyorsak ve meydan okuyamıyorsak hayata, farkında bile olmadan çizdiğimiz sınırlarımızın yaş geçtikçe daraldığını da farkedemiyoruz. 

Audrey Tautou'nun canlandırdığı Thérèse karakteri ruhunu, özgürlüğünü, fikirlerini ve hayallerini içerisine gömmüş bir kadın olarak çıkıyor karşımızda. Aslında o toprakların kadını değilmişcesine izlediğimiz Thérèse'nın bir gün başının çaresine bakabilme cesaretini kendisinde bulmasını ve hayallerinin peşine gitmesini umut ederek izletiyor kendini.

Aynı adlı romandan uyarlanan film, bir yandan da seyirciyi okumaya itercesine Thérèse'yı  bir gizli bir kutu haline sokuyor, bir yandan da kafalarda kalan ayrıntılara cevap arattırıyor ne yazıkki. Bunu yaparken de klasik Fransız filmleri havasında ve 2. el hizmetiyle "Bir Kadının Göz Yaşı" bekleneni verememiştir malesef.

Zincirleri kırılamamış, sadece kendi içerisindeki rutini bozmaya niyetlenmiş fakat ne denli başarılı olduğu tartışılabilir bir kadının hikayesi var karşınızda... Belkide bu başarısızlıktandır "Bir Kadının Göz Yaşı"nın sebebi...