Güz Sonatı / Autumn Sonata (1978)

Höstsonaten

Güz Sonatı / Autumn Sonata (1978)

Sivrisinema Puanı

1
1 İnceleme

Üye Puanı

0
4 Yorum

Film Künyesi

  • Tür: Drama, Müzik
  • Yönetmen: Ingmar Bergman
  • Oyuncular: Liv Ullmann, Ingrid Bergman, Liv Ullmann, Lena Nyman, Halvar Björk, Marianne Aminoff, Arne Bang-Hansen, Gunnar Björnstrand, Erland Josephson, Georg Løkkeberg, Mimi Pollak, Linn Ullmann, Eva von Hanno, Knut Wigert… Devamı

Sivrisinema İncelemeleri (1)

fafatuka fafatuka Editör 02.04.2011
1

Güz Sonatı / Autumn Sonata (1978)

Ingmar Bergman'ın 1978 yılında çektiği Güz Sonatı / Autumn Sonata, yönetmenin oyuncusu az ama söyleyecek sözü çok filmlerinden biri. Bergman'ın vazgeçilmez oyuncularından Liv Ullmann'ın ve Ingrid Bergman'ın başrollerde olduğu film, “Bir kadın, ailesine ne kadar yabancılaşabilir? Bir anne, çocuğ… Devamı

Üye Yorumları

fafatuka fafatuka Yönetici 09.06.2011
0

Bu yanıtlaması çok zor bir soru. Eva/Elizabeth'deki yaralar öyle derin ki... Eva hiç olmazsa vefat eden oğluyla kendince kurmuş olduğu ilişkide sığınacak bir liman bulmuş gibiydi; ama Elizabeth için ne denebilir ki?

cyano_de_bergerac2m cyano_de_bergerac2m Üye 08.06.2011
0

Merhaba tekrar, Güz Sonatı'ndaki Charlotte ile Persona'daki Elizabeth bence de paralel; Charlotte Elizabeth'in "kör göze parmak" hali gibi. Öte yandan Eva ile Elizabeth arasında da oldukça bir paralellik algılıyorum; Güz Sonatı, "Bir Elizabeth nasıl yaratılır?"ın hikâyesi de olabilir pekâlâ... Benim asıl merak ettiğim "Bir Elizabeth nasıl kurtulur?"... Selamlar sevgiler, Cyano.

fafatuka fafatuka Yönetici 07.06.2011
0

Merhaba, Yorumlarınızla tekrar karşılaşmak ne güzel :) Güz Sonatı dediğiniz gibi çok çok özel bir film bence de. Persona'ya yazdığınız yorumlardan sonra ben de Charlotte'la Elizabeth'in durumlarını karşılaştırmaktan kendimi alamamıştım açıkçası. Bu bakımdan Güz Sonatı dolayısıyla Charlotte daha ayan bir şekilde ortaya koyulmuş galiba. Çünkü film, Charlotte'nin kişiliğini ele verecek çok bariz ipuçları sunuyor bize. Hatırlarsınız bir sahnede mesela, kızına ve damadına araba alma fikrine kapılıyor, fikrini geliştirirken öyle bir yere geliyor ki "Kullandığım arabamı onlara bırakırım, ben de kendime yeni bir tane alırım" a vardırıyor fikrini. Ya da filmin sonunda örneğin, hasta kızı hakkında menejerine "Neden ölmüyor ki?" dediğinde, ağzından çıkanı kulağı duyuyor belki ama cümlenin anlamını idrak etmekten o derece uzak, kendi duygu/düşünceleri dışındakilere o derece kapalı ki, insan hayret ediyor. Üstelik hakkında bu cümleyi kurduğu kişinin bakımı/sorumluluğu kendi üzerinde bile değil, hayatı boyunca hiç ilgilenmemiş bile hasta kızıyla. Ve bunun gibi daha neler neler... Gerçi tüm filmlerini izlemiş değilim Bergman'ın ama Güz Sonatı, söyleyecek sözü en güçlü Bergman filmlerinden biri kesinlikle. Selamlar, sevgiler ... :)

cyano_de_bergerac2m cyano_de_bergerac2m Üye 07.06.2011
0

Merhabalar, Güzel yazınızı görmeyip bu filmle ilgili "Persona"nın altına (iki filmi birbirine bağlayan) bir yorum ekledim. Selamlar sevgiler, Cyano.