Kosmos

Kosmos

Kosmos

Sivrisinema Puanı

1
1 İnceleme

Üye Puanı

0
4 Yorum

Film Künyesi

Sivrisinema İncelemeleri (1)

Selin Güneş Selin Güneş Editör 03.04.2011
1

Kosmos

Beyazlar içinden koşarak gelen tuhaf adam derede boğulmak üzere olan kardeşini kıyıya çıkartıyor, daha sonra neredeyse ölmüş çocuğu kucaklayarak adeta ona yeniden hayat veriyor. Telaşlı görünen bu yabancının yanından korkuyla karışık bir aşkla ayrılıyor Neptün (Türkü Tuna). Karlarla kaplı bu sını… Devamı

Üye Yorumları

ahmet_emre ahmet_emre Üye 06.12.2011
0

yoruma açık bir film. gördüğünüz gibi yorum yapıyorum. demek ki açık :P bu filmden önce aslında sanatın bir sorunsalıdır, sanatın ne olduğu. burada da filmi değerlendirirken neyi baz alacağız. ilk önce bu tarz şeylerin belirlenmesi lazım. tut ki belirledik. bunun belli bir mekân ve zamanda yaşaması mümkün değil. o maddeler sadece bizi bağlar. ondan kesin yargılı konuşmaktan kaçınıyorum. bu kopuk girizgâhtan sonra filmle ilgili derdimi arz edeyim arkadaşlarınkine ek olarak: kendi alanında film güzel. yani psikolojik olarak. filmden bir katarsis falan da beklemeyin. soru sordurtan bir film. en başta "ulan bu nassı filmdi şindi ya?" dedirtiyor mesela. ama bu tarz filmlerin bilincin altında yaşadığına inanıyorum. yani açık açık bu budur şu şudur demese de içten içe sezdiriyor. ilk gözüme çarpan şeyler şunlar oldu: kar, soğuk, hayvan figürleri, hayvanlar gibi bağırışma, iletişim kopukluğu, anlaşılamama, şifa dağıtma, şifa arama, kainat düzeni söylemi... sonuç itibariyle güzel film. ama sinamalık değil. yani bir aksiyon yok. ama dvdsini alıp arşivinize katabilirsiniz.

ilaydagunes ilaydagunes Üye 09.04.2011
0

şu filmi o kadar merak etmeme rağmen bir türlü izleyemeyişimin ardından bu yazıyı okumakkk.. ilk fırsattaaaa

Selin Güneş Selin Güneş Üye 04.04.2011
0

Bu yazıyı yazarken ilk yorumun senden geleceğini biliyordum desem :) yorumlarınla da beni tamamladığın için teşekkür ederim.Zira Kosmos o kadar derin ki,her açısından başka bir ışık süzülebilir. Reha Erdem'in çok röportajını takip ettim.Hep en basit filmim Kosmos demesine rağmen,kendi de filmin dolanbaçlı yerlerini o kadar basitlikle cevaplayamamış.Kimbilir,bazen insanın kaosu da kendi basitliği olabilir.

fafatuka fafatuka Yönetici 03.04.2011
0

Harika, filme çok yakışır bir yazı olmuş, önce bunu belirtip tebrik edeyim :) Dediğin gibi her ne kadar yönetmeni gizli saklı bir şeyler anlatmaya çalışmıyorum mealli bir şeyler dese de Kosmos kapalı bir film. Bir iki şeyi anlasak da bir sürü şeyin açıklamasını yapamıyoruz. Ama bu güzelliğinden bir şey eksiltmiyor bence de, sadece Kosmos'u izlemek için Kosmos izlenebilir yani :) Filmi izledikten sonra genel anlamda benim anladığım şey şu oldu. Evren kendi mantıksal düzeninde seyir halinde, bu seyri aksatacak şeyler yaptığında insanoğlu ya da aslında onun için yarardan çok zarar getirecek şeyler istediğinde bu seyrin şirazesi şaşıyor. Hani şöyle bir şey derler ya, "istediklerine dikkat et, onu elde edebilirsin" (gibi bir şeydi), burada da insanlar mustarip olduklarını düşündükleri dertlerden yakınmakta, Kosmos'un yardımıyla dertlerine deva bulduklarında ise ya başka bir sorun çıkmakta ya da Kosmos'un aleyhine bir şey gelişmekte. Nitekim sonunda Kosmos'u kaçmak zorunda bırakanlar da zamanında ondan faydalanmış kişiler. Şunu demek istiyorum, insanoğlu bencil ve nankör bir varlığa dönüşebiliyor hemen, Kosmos gibi yaşama safiyane bakmadığında. Yaşama saf bir şekilde bakmak da görünene değil görünenin arkasına bakmakla başlıyor. Filmin sonunda Battal'ın kaçışı, filmin başındaki karlar içindeki koşuşunun da bir kaçış olduğunu gösteriyor. Yani Kosmos, insanlara gerçekte ne olduklarını gösterdiğinde ortaya çıkan şeyden, aynadaki yansımalarından memnun olmuyor insanlar ve Kosmos'a başka diyarların yolu gözükmüş oluyor. Bu durumun tekerrürü de galiba insanoğlunun hiç akıllanmayacağına bir gönderme olabilir. Sermet Yeşil, Reha Erdem'in Kaç Para Kaç'ında oynamıştı, şimdi de Kosmos'ta gördük onu. Aradaki 12 yılda ne yaptı bu adam? Bu kadar iyi bir oyuncunun bizi kendinden mahrum etmesinin hesabı sorulmalı bence :)