Kurban / The Sacrifice (1986)

Offret

Kurban / The Sacrifice (1986)

Sivrisinema Puanı

1
1 İnceleme

Üye Puanı

0
3 Yorum

Film Künyesi

  • Tür: Drama
  • Yönetmen: Andrey Tarkovskiy
  • Oyuncular: Erland Josephson, Susan Fleetwood, Allan Edwall, Guðrún Gísladóttir, Sven Wollter, Valérie Mairesse, Filippa Franzén, Tommy Kjellqvist, Per Källman, Tommy Nordahl, Tintin Anderzon, Helena Brodin, Birgit Carlstén, Jane Friedmann, Martin Lindström… Devamı

Sivrisinema İncelemeleri (1)

Fatih Alper Özen Fatih Alper Özen Editör 18.04.2011
1

Kurban / The Sacrifice (1986)

Offret, büyük usta Tarkovski'nin oğluna ithaf ettiği, sanat yaşamındaki son filmi. Yine anlaması zor, hiçbir şeyin kesinliğinin olmadığı rüyalarla örülü bir eser. Düşüncelere iten sahneler, inanılmaz geçişler. Usta üstünde saatlerce düşünülcek, konuşulcak bir film ile yapmış vedasını. Filmin … Devamı

Üye Yorumları

fulya_ekinci fulya_ekinci Üye 31.10.2011
0

Bence yazar filmle ilgili görüşlerini açıkça belirtmiş ve kendince de bir bakış açısı getirmiş , tek tek sahnelerinden bahsetmenin de filmi anlatmaya yetemeyeceğine de değinmiş . Bence Tarkovski'den bahsetmesi de çok yerinde olmuş çünkü onun filmlerini anlamak için biraz kendisini anlamak gerekir diye düşünüyorum . Başarılı bir yazı . Ellerinize sağlık.

Emin Buğra Saral Emin Buğra Saral Yazar 07.05.2011
0

Bu yazı keşke Tarkovski'nin sinema hayatından çok filme yer verseydi. Film üzerine konuşulması gereken, bahsedilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Filmde anlaşılacak bir şey yok demek, sadece sanat için sanat demek büyük bir haksızlık olur. Tarkovski'nin filmlerinde derin manalar vardır, ve anlaşılması güç değildir. Asıl onun yeteneği herkesin farklı şeyler algılamasını sağlamaktır. Birden fazla anlamları içinde barındıran filmler. The Sacrifice, inanmayla inanmamak arasında kalan bir insanın zaman içerisindeki değişimini gösteriyor. Birkaç cümle ile algıladıklarımı yazamayacağım, up uzun bir yazı olur. Ama kesinlikle izlerken yaşattığı duygu ve bana verdiği anlamlar inanılmazdı. "Ölüm diye bir şey yoktur, ölüm korkusu vardır" diyen yönetmen ölüm korkusunda inanmayan bir insanın inanır rolü yaptığına değinmiş. Aslında hiçbir şey değişmemiştir, sadece sığınılacak bir şey arandığında dudaktan çıkan cümleler ilahiyata yönelir, eğer içinde bilgi birikimi varsa kimsenin. Bu bilgiler, bilgisizce konuşmasına ve yalvarmasına sebep olur sona yaklaşıldığında (filmde aklı kaybetme de olabilir ölümden ziyade). Öyledir ki, "söylediklerimin hepsini yapacağım, yeter ki bana yardım" et denir Tanrı'ya bilinçsizce. Alış veriş cümlesindeki "sen yaparsan ben de bunu yaparım" tavrının muhattabının Tanrı olması aslında monologların derin anlamlar taşıdığına büyük bir kanıt. Filmde incelenmesi gereken onlarca sahne daha var. Ben en iyisi susayım. Size iyi seyirler. Ayrıca filmde Alexander'ın torunu değil, oğlu Küçük Adam.

fafatuka fafatuka Yönetici 18.04.2011
0

Tarkovski filmlerini anlamaktan ziyade anlamlandırmak daha iyi galiba, filme anlamını biz vereceğiz, yorumunu biz yapacağız, aksi takdirde yönetmenin demek istediği şeyin yakınında mıyız alakamız mı yok kestiremiyoruz.