STALKER - Bir iz sürücüden mi ibaret?

STALKER

STALKER - Bir iz sürücüden mi ibaret?

Sivrisinema Puanı

1
1 İnceleme

Üye Puanı

0
2 Yorum

Sivrisinema İncelemeleri (1)

OmerKALAFATCI OmerKALAFATCI Editör 11.12.2010
1

STALKER - Bir iz sürücüden mi ibaret?

?İlkelerine bir kez olsun ihanet eden insan, hayat ile olan saf ilişkisini yitirir. Bir insanın kendine karşı hile yapması, onun, filminden, hayatından, her şeyinden vazgeçmesi demektir.? Andrei Tarkovsky 1932-1986 yılları arasında yaşamış bir Rus fikir adamı, sinema filozofu, yaşamış en büyük yö… Devamı

Üye Yorumları

Emin Buğra Saral Emin Buğra Saral Yazar 12.12.2010
0

Filmi izlemeye başladıktan belli bir süre sonra sıkılmaya başlamıştım. Son filmi şu anki, günümüz bakış açısıyla izlediğimi farkettim. Felsefe yönünü bilmiyordum, çünkü yazıyı okumadan filmi izlemeye başlamıştım meraktan ötürü. Bu merak, filmi buraya koymadan önce fragmanını eklemeye çalışırken bulduklarımdan dolayı oluştu. Tarkovsky çok mükemmel bir yönetmenmiş, YouTube'daki iki videoyu izlemem bana bunu hissettirdi. Ardından filmi hemen izlemek istedim. Ama önce uyumalıydım, zihnim açık olmalıydı filmi düşünmeye, yorumlamaya. 14 saat aralıksız bir uykunun ardından filmi izledim. Cümleler o kadar güzel ki, o kadar anlam dolu ki. Ve sahneler aralıksız çekilmiş, genelde tek bir açıdan. Bu izleyende tiyatro hissi uyandırıyor. Ve 79 yılında böyle bir film çekilebiliyorsa, günümüz filmlerinden utanmamız gerektiğini düşündürtüyor. Demek ki artık filmde düşünceye önem vermez hale gelmiş(iz), sadece eğlence (vakit öldürme) amaçlı izliyor olmuş(uz). Kısacası, filmdeki düşünceleri kendinize göre yorumladığınızda, "twiter"da paylaşmaya değer (!) onlarca söz keşfedeceksiniz. Filmi izlerken, sadece izlememeli. İçine girmeli diye düşünüyor, yazıyı yazan arkadaşıma bu farkında olmadığım kapıyı bana açtığı için teşekkür ediyorum. 90ların çocuğu mutlu oldu :)

ozgur_uz ozgur_uz Üye 12.12.2010
0

Hiçbilmediğim duymadığım bir film. filmden öte yazar arkadaşın ellerine sağlık. film secerken afişlere dikkat ettiğimden bu filmi izleme olasılığım milyonda.... "0" dı, şimdi izlenecek listemde. Sivrisinema farklı bir mekan olduğu adından, yazarlarından ve kalitesinden belli oluyor:)