Adam Richard Sandler: Bir Aktörden Daha Öte

01 Mayıs 2013

Tam adı Adam Richard Sandler olan ABD'li sinema oyuncusu, aktör, yönetmen, şarkıcı, senarist ve yapımcıdır.

Yabancı aktörler arasında benim için ilk sırada yer alan Adam Sandler'in tüm filmlerini izlemekle beraber  kendisinin büyük bir hayranı olduğumu bu yazımda da söylemek isterim. Adam Richard Sandler'i sevmenizin bir nedeni de, bir aktörden daha öte yanlarının olmasıdır. Takip ettiğim kadarıya dostani yaşayışı ve samimi havası iyi bir insan olduğu izlenimini veriyor. En azından ben bunu biliyorum ve her projesinde, hatta resimlerde de göreceğiniz gibi en başından beri  yol arkadaşlarını geride bırakmaması buna bir örnektir.

Neden Adam Sandler? sorusuna muhattap olduğumdan; Birkaç detay verebilirim.

Öncelikle çoğu yazımda belirtiğim gibi Sandler'in sahibi olduğu şirketin tüm aktörlerine kısada olsa yer vemesi ilgi çekiciydi. Şirket sahibi kişiliğinden çok, dostani adımları benim gibi yakın çevresinide oldukça memnun ettiğini biliyorum ki dostları da şirket dışı filmlerde kendisine jest yapmayı unutmamışlardır. Magazinde fazla yer almayan ve filmlerindeki gibi samimi karakterinin içerisinde türlü oyunlar olduğunu da ekleyip, ilk filmleri olan Happy Gilmore (1995) ve Billy Madison (1995) isimlerini kullanıp kendi şirket adını da bunların şansına (öyle tahmin ediyorum) diyorum Happy Madison olarak kullanmış olması nerelerden geldiğini unutmamak adına güzel bir seçimdi. Kendi kendine vefa borcunu ödemiş gibi:) İnanıyorum ki bu iki filmde emeği geçen tüm dostları da bu isimden memnundurlar.

Ayrıca çoğu filminde bayan aktristlerin isimlerinin "V" harfiyle başlıyor olması kendisinin takıntılı değil, sadece filmlerinde değil karakteristik özelliğinin de eğlenceli bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor.

Jackie Titone ile evli olan Adam Richard Sandler iki kız çocuğu babasıdır. Kız kardeşlerinden birisi hemşire diğeri diş hekimi, erkek kardeşi ise avukat olan Adam Sandler, 09.09.1966 Brooklyn, New York, ABD doğumludur.

Punch-Drunk Love filmiyle Altın Küre sahibi olan sanatçı Emmy Ödüllerinde de en iyi senaryo, en iyi arşiv ve en iyi arşivleme ödüllerine aday gösterilmişti. Ayrıca;

Çocukların Seçimi Ödüllerinde


  • The Waterboy (1999) - Big Daddy (2000) - Mr.Deeds (2003) - 50 First Dates (2005) - Click (2007) filmleriyle ödül kazanmıştır.

  • Yine Çocukların Seçimi Ödüllerinde 2003 yılında "Wannabe" seslendirmede ödülünü Eight Crazy Nights (8 Çılgın Gece) filmiyle kazanmıştır.


MTV film ödüllerinde

  • 1996: MTV Film Ödülü, En iyi dövüş, Happy Gilmore; Bob Barker ile birlikte

  • 1998: MTV Film Ödülü - En iyi öpüşme, The Wedding Singer; Drew Barrymore ile birlikte

  • 1999: MTV Film Ödülü - En İyi Komedi Performansı, The Waterboy


Show East Ödülleirnde

  • Yılın Komedi Yıldızı Ödülünü 1999 ve 2003 yıllarında kazanmıştır.


Razzie Ödüllerinde

  • Sinema Dalında En Kötü Aktör Razzie Ödülünü 1999 da Big Daddy filmiyle kazanmıştır.


adam richard sandler

Göz ameliyatı olduktan sonra "Şimdi ne kadar çirkin olduğumu farkettim" diyecek kadar hayatla ve kendisiyle barışık olan Adam Sandler'in kısaca çıkış öyküsünü de anlatmak isterim...

Henüz genç bir delikanlı olan Adam Sandler 17 yaşında küçük gösterilere çıkıyordur. Daha o zamanlardan ne olmak istediğini bilmek, gelecek için atılacak en büyük adımdır demeden aynı yıllarda büyük beğeni kazanmış, komedyenlik / Stan up konusunda iyi olduğunu anlamıştır.

Severek takip ettiğimiz 80 li yılların eğlenceli dizisi The Cosby Show'u hatırlayanlar bilirler. Adam Sandler'in de ilk kamera deneyimi bu dizide bir sezon oynamakla başlamıştır. Dennis Miller'in kendisini keşfetmesi uzun sürmemiş, televizyon-sinema adına yazarlık hikayesi de böylece başlamıştır. Bir kaç yıl sonra ise oyuncu olarak sahne alan Adam Sandler 1992 yılında ABC Afterschool Specials?ın bir bölümünde oynamıştır.

Hızını alamayan Adam Sandler, aşağıda videosu bulunan The Chanukah Song olmak üzere bir kaç şarkıyla beraber sanat kariyerinin iyice parlamasını sağlamıştır (1995).

Sonrasında  son albümü 'Stan and Judy's Kid' tüm zamanlarda piyasaya çıktığı ilk hafta en çok satılan komedi albümü oldu ve Billboard listesinde 16. sıraya kadar yükseldi. Daha önceki üç albümü de platin plak kazanmıştı.

Bu adamın çok samimi ve dostlarını unutmayan, komedi adına ciddi işler yapan ve her izlediğim (tümü) filminde aynı keyfi yaklayabilmemi sağlayan özel bir gücü olduğu konusunda şüphelerim var:)

Ayrıca, Adam Sandler benim gözümde filmi film yapan ve DİKKAT... Komedi tarzında olsa dahi bir kaç nasihatle yada filmin sonunda kendimize çıkaracağımız bir kaç dersle ayrılıyor olabilmenin memnuniyetini de yaşatmaktadır.

Boş bir komedi filmi yada sırf gişeye oynamaktansa, içerisinde gizli notların, alınması gereken nasihatlerin de olması, sanatı sanat yapan yegane öğelerdendir.

Türkçe seslendirmesini yapan Beyti Engin ve Aykut Uğur Taşdemir'dir. Şahsen ojinal sesi dışında Beyti Engin'in seslendirmesi, daha doğrusu sesi, inanılmaz hoşuma gidiyor ve bu sesle izlemek bana ayrı bir keyif verdiğini söylemek isterim.

Oynadığı filmler arasında hakulade isimleri veriyorum;

Happy Gilmore (Mutlu Gilmore), Big Daddy (Süper Baba), Mr. Deeds (Kazara Zengin), Anger Management (Asabiyim), Reign Over Me (2007), I Now Pronounce You Chuck and Larry (Damadı Öpebilirsin), You Don't Mess with the Zohan (Zohan'a Bulaşma), Bedtime Stories (Gerçek Masallar), Click (2006), The Longest Yard (En Uzun Mesafe) ve yılın son filmi Grown Ups (Büyükler) defalarca izleyip keyif alabileceğim filmleri arasındadır.

Tavsiye ederim.zp8497586rq

Üye Yorumları

evrim_ates evrim_ates Üye 01.04.2011

Bende sizlere Kevin(spacey) i anlatmak isterdim ama maalesef okumakla yükümlüyüm.Neden hep avam kamarasında baş köşeyi kapmışım hissi var bende tanrım. Tanrı kraliçeyi korusun.

alexis alexis Üye 18.09.2010

onparmakda on marifet dedikleri bu herhalde... adam sandleri severim. eğlenmek ve sitres atmak istiyorsam hiç düşünmeme gerek yoktr. yazı güzel ve içeriği bol olmuş, ellerinize sağlık

burak_altin burak_altin Üye 15.09.2010

50 ilk öpücük de oldukça güzel bir filmdir. Herkese tavsiye ederim...