"Kar Beyaz" 30. İstanbul Film Festivali'nde..

01 Mayıs 2013

Selim Güneş’in, Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı eserinden senaryolaştırdığı ve yönettiği “Kar Beyaz”; 30. İstanbul Film Festivali’nde “Ulusal Altın Lale Ödülü” bölümünde gösteriliyor! Daha önce katıldığı festivallerden ödüllerle dönen “Kar Beyaz”; 14 Nisan 2011, Perşembe günü saat 11:00’de Atlas Sineması’nda festival izleyicisiyle buluşacak.

“Kar Beyaz”; 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü’nü, 15. Sofya Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü (En İyi 2. Film), Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. Ağustos Film’in ilk projesi “Kar Beyaz” ayrıca, 46. Chicago Film Festivali’nde de Dünya Sineması kategorisinde sinemaseverlerle buluştu.

Başrolünü, daha önce oyunculuk deneyimi olmayan Artvin-Borçka doğumlu Hakan Korkmaz’ın üstlendiği filmde aynı zamanda; Sinem İslamoğlu, Gürsan Piri Onurlu, Kaya Akkaya, Ziver Armağan Açıl, Ruhan Odabaş ve Sinan Koçal rol alıyor. Kendisi de Borçka doğumlu olan fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Selim Güneş’in ilk filmi “Kar Beyaz”; Artvin’in Şavşat ilçesinde, küçük bir dağ köyünde yaşayan on iki yaşındaki Hasan’ın (Hakan Korkmaz) bir gününü anlatıyor. En önemli Türk edebiyatçılarından Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı öyküsünden uyarlanan filmde; kardeşlerini doyurabilmek için çareyi kar kış demeden ayran satmakta bulan Hasan’ın hikayesi, muhteşem görüntüler ve başarılı oyunculuklar eşliğinde beyazperdeye yansıyor.

Katıldığı festivallerde büyük beğeni toplayan “Kar Beyaz”; 30. İstanbul Film Festivali kapsamında, 14 Nisan 2011, Perşembe günü saat 11:00’de Atlas Sineması’nda izlenebilir.

Sinopsis

Sabahattin Ali'ni "Ayran" adlı öyküsünden uyarlanan filmde, kardeşlerini doyurabilmek için çareyi kış demeden ayran satmakta bulan Hasan'ın bir gününü izliyorsunuz. Hasan, küçük bir dağ köyünde yaşayan on iki yaşında bir çocuktur.
Babasının hapse girmesiyle ailesi yokluk içine düşer. Annesi kasabada balıkçılık yapmaya başlamıştır. Hasan kışın sabah erken vakit, ayran dolu güğümünü yüklenir ve yol kenarındaki çay ocağına gider.

Selim Güneş, bu ilk filminde küçük bir çocuğun yaşam mücadelesinden bir günlük kesitle ayrılıklar, hasretle bekleyişler, özlemler, pişmanlıklar ve her şeye rağmen insan yaşamında var olan umudu anlatıyor.

Üye Yorumları

fafatuka fafatuka Yönetici 13.04.2011

Sabahattin Ali'nin "Ayran" adlı öyküsünü bir kere okudum ve sanırım bir daha asla okuyamayacağım, dolayısıyla filmini de izleyemem herhalde. Eğer öyküye sadık kalmışlarsa izlemeye yürek dayanmaz valla.