Entelköy - Efeköy

01 Mayıs 2013

YÜKSEL AKSU'NUN İKİNCİ FİLMİ "ENTELKÖY-EFEKÖY" KÖY DÜĞÜNÜ HAVASINDA BAŞLADI!


“Dondurmam Gaymak” filminin senaristi ve yönetmeni Yüksel Aksu’nun, senaristliğini ve yönetmenliğini yine kendisinin üstlendiği ikinci uzun metraj filmi “Entelköy-Efeköy”ün çekimleri; 27 Nisan Çarşamba günü Bodrum Milas’ın Pınarcık Köyü’nde başladı! Aralarında 33 kişilik basın grubunun bulunduğu onlarca İstanbullu davetlinin, Aksu’yu yalnız bırakmayan köy halkının, Muğla Valisi ve bölge belediye başkanlarının katıldığı ilk çekim; köy meydanında yerel renklerin bir araya geldiği coşkulu bir şenlik havasında gerçekleşti.

İlk filmi “Dondurmam Gaymak” ile yöre halkının gözünde özel bir yer edinen ve çok sevilen Yüksel Aksu; ikinci filminin çekimleri için gittiği Milas’ta köylüler ve yerel yönetim tarafından büyük bir coşkuyla ağırlanıyor. 2012 yılının başında vizyona girmesi planlanan filmin ilk günü ise yaklaşık 200 kişinin katıldığı eğlenceli kutlamalarla geçti. Filmin çekimleri için, yörük çadırının kurulduğu Pınarcık Köyü meydanına gelen, davul-zurna ve zeybeklerle karşılanan konuklara ilk olarak lokma dağıtıldı. Köy düğünü atmosferinde, köy halkının kendilerinin hazırladığı lezzetli ikramlar eşliğinde geçen ziyarette; Yüksel Aksu, filmin oyun tasarımını üstlenen Memet Ali Alabora, oyuncular, yapımcılar, köy halkı ve yerel yönetim, konukları köy meydanında karşıladı.

GalataFilm yapımı “Entelköy- Efeköy”; bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarının neticesinde, köylülerle aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsünü konu alıyor. Filmin yapımcılığını; Organize İşler, Duvara Karşı, Salkım Hanımın Taneleri gibi filmlerle, Ihlamurlar Altında, Elveda Rumeli gibi dizilere yapımcı ve yönetmen yardımcısı olarak imza atan, Beynelmilel filminin yönetmeni Muharrem Gülmez ile sinemaya “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” belgeselinde ortak yapımcı olarak adım atan Taha Altaylı üstleniyor.

Kadrosunda, Şahin Irmak (Muhtar Ali), Ayşe Bosse (Katrin), Emin Gürsoy (Aşırı Mustafa), Recep Yener (İmam Adem), Ayla Arslancan (Kocana), Ümit Olcay (Enes), Hamit Demir (Berk) ve Engin Akın’ın (Gülnihal) yer aldığı filmin sürpriz ismi ise Nejat Yavaşoğulları. Köy halkı ise, Aksu’nun ilk filminde olduğu gibi; “Entelköy-Efeköy”de de birçok farklı rolde sinemaseverlerle buluşacak.

 

Film Konusu;

Bir grup ekolojist aktivist, mütevazı bir Ege köyüne yerleşir. Amaçları doğayla baş başa yaşam için ekolojik bir köy kurmaktır. Köyde bir termik santral kurulması gündeme gelince olaylar ilginç ve komik bir hal alır. “Entelköy-Efeköy”, aktivistlerin köy sakinleri ile aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsüdür.

Metropolde yaşamanın yarattığı keşmekeşten kurtulup, hep hayalini kurdukları doğayla baş başa bir yaşam sürmek isteyen bir grup ekolojist, Ege’de bir komün köyü inşa ederler. Kentli ekolojistlerin köylerine yerleşmelerinden dolayı çok memnun olan köy halkı, artık hiçbir işe yaramayan kıraç tarlalarını ve eski evlerini değerinden fazla fiyata aldıkları için aktivistleri büyük bir sevgiyle karşılar.

Her şey yolundadır, ta ki bölgeye kurulması gündemde olan termik santral kararı onaylanana kadar… Termik santral ile birlikte eski köylüler ile köyün yeni sakinleri aktivistler arasında ilginç bir süreç başlar ve olaylar karşılıklı protestoyla tam bir komediye dönüşür.

Üye Yorumları

serkan-bertug serkan-bertug Üye 05.12.2011

Filim gercekten ders niyetinde izlenmesi gereken gercewk olayların komık anlatımı bırazda utanmamız gereken benligimizin kaybolmus olup kendımıze getırecek bı fılm muhakkak seyredın katkısı olan herkeze tesekkur ederim