Anatolian Film Fest

01 Mayıs 2013

Sinematek Derneği Ankara da Anatolian Film Fest adı altında Türkiye’de bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla bir sinema festivali düzenlemekte. Bu yıl ilki gerçekleşecek Anatolian Film Fest içerik olarak uluslararası kısa metraj film ve senaryo yarışmalarından, uluslararası bağımsız film gösterimlerine, sinema emekçileriyle bağımsız filmler üzerine söyleşilerden, sinema üzerine atölyelere ve Türkiye filmleri afiş sergisine kadar geniş yelpazede bir etkinlik olacak. Festivalde ayrıca Almanya’ya Türkiye’den  işçi göçlerinin başlamasının 50. yıldönümü olması sebebiyle bu yılki kardeş ülke Almanya’dan toplu film gösterimleri de yapılacak.

Anatolian Film Fest 11/11/11, 20/11/11 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival süresince sinema salonlarında uluslar arası bağımsız film gösterimlerinin yanı sıra,  yarışmaya katılan kısa metraj filmlerde jüri üyeleriyle birlikte dijital salonlarda izlenebilecektir. Bağımsız sinema üzerine söyleşiler organize edilecek olup, sinema çekim teknikleri, senaryo, oyunculuk, film çekiminde set çalışmaları üzerine eğitim almak isteyen ve/veya bilgi sahibi olmak isteyen katılımcılar festival süresince devam edecek olan atölyelere katılabileceklerdir. Atölye katılımcılarına ise Sinematek Derneğinden sertifika verilecektir.

Sinematek Derneğinin bu yıl birincisini düzenlediği Anatolian Film Festte Anadolu sinemasını desteklemek, bağımsız sinema anlayışına dair farkındalık yaratmak ve bağımsız sinema anlayışının kavranılmasını sağlayarak gelişimine ve sürekliliğine katkıda bulunmak amaçlı yapılan kısa film ve senaryo yarışmalarında bu yılki tema HOŞGÖRÜ/SÜZLÜK olacaktır. Bu noktada beklenilen toplumsal alandaki hoşgörü/süzlük algı ve davranışlarından bireysel alandaki kişisel hoşgörü/süzlük temellerine kadar geniş bir yelpazedir. Sosyo-ekonomik plandan, ırksal, kimliksel planlara kadar hoşgörüsüzlük kavramının kemikleştiği ve/veya kendini gösterdiği durumları, olayları, olguları ve insanların ve/veya toplumların birbirleriyle iletişiminde kopukluk yaratan durumların yansıtıldığı kısa metraj film, uzun ve kısa metraj film senaryolarıyla yarışmaya katılım beklenmektedir.

Kısa Metraj Film Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/entry-basvuru-form

anatolianfilmfest2011@gmail.com

 

Senaryo Yarışması Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi-basvuru-formu

senaryo2011@gmail.com

 

Anatolian Film Fest kapsamında sinema sanatının her alanından teknikleri öğrenmek isteyenlere yönelik atölyeler Sinematek Derneği tarafından organize edilecek. Atölyelerde kullanılacak tüm malzemeler Sinematek Derneği tarafından sağlanacak ve Atölye katılımcılarına katılım sertifikası ve sürpriz hediyeler verilecektir.

Atölyeler ise kısaca, DSLR Video Atölyesi: Kameralarla ilgili bildiğimiz her şeyi kökten değiştiren, kendine yeni bir sektör yaratan, fiyat/performans oranı en yüksek olan DSLR fotoğraf makinelerinin video fonksiyonları ve kullanımını içerir.

Kısa film Çekim Teknikleri Atölyesi: Kısa film çekim teknikleri, kamera kullanımı, çekim senaryosu oluşturma ve set çalışması.

Belgesel Film Yapım Atölyesi: Belgesel film yapım teknikleri ve pratik çalışması.

Senaryo Atölyesi: Uzun metraj, kısa metraj, belgesel film, dizi film, klip, reklam filmi… Senaryosunun nasıl yazılır. Biçim, karakter oluşturma, senaryo hataları gibi konular işlenmektedir.

Sinemada Işık ve Aydınlatma atölyesi: Belgesel, kısa ve uzun metraj alanlarında ışığın kullanımı ile bilgi içerikli bir atölye çalışmasıdır.

Kurgu / Montaj atölyesi: Dijital kurgu seti, kurgu programları, geçişler, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon üzerine bir atölye çalışmasıdır.

Greenbox, Bluebox Atölyesi: Gelişen tekniklerle birlikte film çekimlerinde greenbox kullanımı yaygınlaşmıştır. Bluebox ve greenbox çekimi nasıl yapılır. Kurguda nasıl düzenlenir.

Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi: “Sinemada küçük, tiyatroda büyük oynanır”, “Oyuncu bir hamurdur her şekle girer”. Acaba doğru mu?

Sinema Eleştirmenliği Atölyesi: Bir film nasıl okunur, analiz edilir. Film eleştirmenliği nedir?  Şeklindedir.

Sinemada Yapımcılık Atölyesi: Ömer ÇALIKOĞLU ile… (İNCİR REÇELİ’nin uygulayıcı yapımcısı )

 

Festivalin kalbi Ankara’da atmakla birlikte, festival süresince aynı anda gülüp aynı anda ağlamanın, aynı anda korkup aynı anda düşünmenin tadını birlikte çıkarmak için, HER YERDE GÖSTERİM sloganıyla, Türkiye’den ya da dünya’dan herhangi bir şehirden, kasabadan, köyden, toplu yaşanan her yer festival alanı kabul edilerek, istenilen her yere festival filmlerinden oluşan bir demet toplu gösterimler için gönderilecektir. Bunun içinse filmlerin gösterilebileceği bir mekân, film gösteren bir medya yeterli olacaktır.


‘YEŞİLÇAM’IN ERKEKLERİ’ SERGİSİ ANATOLİAN FİLM FESTİVALİ’NDE…

Festivalde eski Türk filmleri afiş sergisinin yanı sıra Ressam ve Sanat Yazarı Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi ‘Anatolian Film Festivali’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 11 Kasım da açılacak ve 11- 20 Kasım tarihleri arasında görülebilecektir.

 

ANKARA KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ HOŞGÖRÜ/SÜZLÜK KARİKATÜR SERGİSİ


Ankara Karikatürcüler Derneğinin hoşgörü/süzlük temalı karikatür sergisi de ANATOLIAN FILM FEST süresince sinema severler ve karikatür severlerle paylaşmak için sergilerimiz arasında olacak.

 

MESUT KARA ile YEŞİLÇAM HATIRASI FOTOĞRAF SERGİSİ

Sinema Yazarı MESUT KARA’nın yıllarca Yeşilçam ile ilgili çektiği fotoğraflardan oluşan sergi ANKARA’da sinema severlerle buluşacak.

TÜM SERGİLERİMİZ FESTİVAL BOYUNCA GEZİLEBİLİR.

Festivalin Ankara keçisinden yola çıkarak düzenlediği ALTIN KEÇİ ÖDÜLLERİ ise,  yarışmada ödül alan kısa metraj filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere, her yıl gösterim görmüş bir sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilecek. Festivalde verilen ödüller jüri tarafından belirlenecek. Sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilen ödül ise Sinematek Derneği üyelerince belirlenilecektir.

 

Kısa filmi ve senaryo yazımını desteklemek, bağımsız sinema anlayışına dair farkındalık yaratmak, gelişimine ve sürekliliğine katkı sunmak amacıyla yola çıkan Anatolian Film Fest ile ilgili geniş bilgi ve ayrıntıya ise anatolianfilmfest.org adresinden ulaşılabilir. Sinemanın hayatlarımıza hoşgörüyü ve umudu taşıması dileğiyle sinema dolu günler hep yanımızda olsun.

LİNKLER


  • http://anatolianfilmfest.org

  • http://anatolianfilmfest.org/kisa-metraj-film-yarismasi-2

  • http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi


 

BAŞVURU FORMLARI İÇİN :

Kısa Metraj Film Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/entry-basvuru-form

Başvuru Maili : anatolianfilmfest2011@gmail.com

 

Senaryo Yarışması Başvuru formu linki :

http://anatolianfilmfest.org/senaryo-yarismasi-basvuru-formu

 

Başvuru maili : senaryo2011@gmail.com

NOT:  KISA FİLM YARIŞMALARIMIZA BAŞVURULAR 05 KASIM 2011 TARİHİNE KADAR VE SENARYO YARIŞMALARIMIZ İSE 30 EKİM 2011 TARİHİNE KADAR UZATILMIŞTIR…

Üye Yorumları

timur-bakir timur-bakir Üye 22.04.2012

uzun ve kısa metraj senaryo yarışmanız türk sinemasının gelişmesi için mükemmel bir organizasyon. Bunu düşünüp ve yapan her kese teşekkür ederim. her yılda devamını gerçekleştirmenizi umut ederim.