Sinema Haber

01 Mayıs 2013


48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali


Hoş bir tema (Ve Kadın Dünyaya Dokundu) ile başlayan 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki ödüller sahipleriyle buluştu. Sinema severlerin oldukça ilgi gösterdiği festival 14 Ekim Cuma gecesi sona erdi.


Ödüller ve filmler; Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü: Güzel Günler Göreceğiz Ulusal Yarışma Jüri Özel Ödülü: Nar Ulusal Yarışma En İyi İlk Film Ödülü: Zenne Ulusal Yarışma En İyi Yönetmen Ödülü: Çiğdem Vitrinel (Geriye Kalan) Ulusal Yarışma En İyi Senaryo Ödülü: Emre Kavuk (Güzel Günler Göreceğiz) Ulusal Yarışma En İyi Müzik Ödülü: Frank Schreiber ve Hamin Derya (Yürüyüş) Ulusal Yarışma En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kenan Korkmaz (Lüks Otel) ve Norayr Casper (Zenne) Ulusal Yarışma En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Giyaseddin Şehir (Yürüyüş) Ulusal Yarışma En İyi Kurgu Ödülü: Kalendar Hasan (Güzel Günler Göreceğiz) Ulusal Yarışma En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Devin Özgür Çınar (Geriye Kalan) Ulusal Yarışma En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Erdal Beşikçioğlu (Behzat Ç.) Ulusal Yarışma En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Nesrin Cavadzade (Güzel Günler Göreceğiz) ve Tilbe Saran (Zenne) Ulusal Yarışma En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Erkan Avcı (Zenne) Ulusal Yarışma Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Lüks Otel Ulusal Yarışma Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Canavarlar Sofrası Ulusal Yarışma SİYAD Ödülü: Zenne Uluslararası Yarışma En İyi Film Ödülü: On the Edge (Sınırda) Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü: Almanya’ya Hoşgeldiniz Uluslararası Yarışma SİYAD Ödülü: Good Bye (Güle Güle)


 Berlin Kaplanı


Kendi yazdığı filmde başrol oynayacak olan Ata Demirer, Berlin Kaptanı adlı film için kolları sıvadı. Çekimler için Almanya'da olan kadro, iki hafta sonra Türkiye'ye döndü. Film çekimleri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde devam edecek. Ayhan Kaplan isimli bir boksörü canlandıracak olan Ata Demirer'in yanı sıra oyuncu kadrosunda Tarık Ünlüoğlu, Nihal Yalçın, Özlem Türkad, Necati Bilgiç ve Cemil Özbayer isimleri yer almakta. Berlin Kaplanı adlı filmde, Almanya'da geçimini boksörlük ve badyguard olarak sağlayan Ayhan Kaptan için artık her şey yolunda gitmemektedir. Kaplan Ayhan ve antrenörü için her şey mucizelere kalmıştır. Berlin Kaplanı adlı film için Ata Demirer, "BerlinKaplanı, adlı senaryom Berlin'de yaşayan ve geçimini boksörlük yaparak sağlayan AyhanKaplan'ın hikayesidir.Tıpkı Eyyvah Eyvah'lardaki Hüseyin Badem gibi bahsi geçen karakter ve filmdeki diğerkarakterler kendi yarattığım karakterlerdir. Bu iddialardan anladığım, bahsi geçen proje ilefilmime koyduğum isim olan "Kaplan Hayvanı" dışında bir benzerlik taşımamaktadır." dedi.      

Üye Yorumları

evrim_ates evrim_ates Üye 20.10.2011

Ata demirer de ikinci Şahan vakası olarak yoluna devam etmekte.Parayı bulan artık o alandan ayrılamamakla birlikte milletimizin sinema anlayışında çok güzel bir biçimde yararlanmakta.Şahandan ivedik 10 a kadar beklediğim gibi aynı şeyi ata demirerden de fazlasıyla beklemekteyim.Bir tarafta nuri bilge filmlerinin kalitesiyle gişesinin ters orantısı,diğer tarafta ise sığ esprilerle örülü filmlerin yapımcı,yönetmen veya herneyseleri.Erdal beşikçioğlunun ödülünü ise güzel şeylerin habercisi olarak algılamak mümkün gibi,gişesi bol olsun diyelim.