Bjork: Bilimsel Klip

01 Mayıs 2013

http://www.youtube.com/watch?v=ZM80F_J-QHE

Bir başarı. Şaşırtıcı bir başarı. Beklenmedik bir başarı.

Bilimsel klip yerine, düşünce sineması da denmiş olabilirdi.

Klibin tasarımını kim yapmış bilemem. Sonuçta jeolojik / tektonik bilimsel bir paradigmanın görselliğe dökülüşü ve film olarak çevrilişi bu klip.

Tabii, eğer onu Björk yapmasaydı, hedefini bulamayıp, üretimin tüketimden fazla olduğu kültür, sanat, film, klip dünyasında iz bırakmadan yitip gidebilirdi ama öyle olmadı: Çoğaltıldı.

İçerik bir başarı. Form da bir başarı.

Her ne kadar anakara tektoniği, katı akışkanlar mekaniği ile pek anlatılabilir olmasa da, Björk’ün bağımlıları ve aynı zamanda sevişen bir çift gibi görünen, kumdan fırlayıveren, havada uçan tektonik kratonlar, tam da onun yavruları gibi verilmiş.

Tabii ifade kastı aşmış. Klip gibi bayağının bayağısı kabul edilen kültürolojik bir olguda Wegener’cilik oynarsan, izleyici de eksizekalı ve eksi bilgili olursa, bu kolayca gerçekleşiverir.

Aynı zamanda, dijital olduğunu tahmin ettiğim ama hiç de öyle oldukları anlaşılamayan simülasyonlar, metaforlar ve efektler, tam bir başarı ve film şöleni.

Metafor 1: Björk’ün anakarası İzlanda, tam bir buz ve magma oluşumu. Buna doğrudan gönderme var.

Metafor 2: Björk yaşadığı veya izlediği 1 kadın-erkek ilişkisine uzaktan gönderme yapmakta. (Bu biraz da, Dylan-Baez ve ilişkisini ‘a pain in the ass’ (Love is just a four letter word) şarkısını anımsatıyor.)

http://www.youtube.com/watch?v=NrZ0Ww7qXEA

Süre: Yalnızca 5 dakika 28 saniye.

Ancak Björk hala bir porno yıldızı suratını taşıyor ve artık o surat da oldukça buruş laço olmuş çıkmış.

Dipnot. 1: Meraklısı için şarkı sözleri:

http://www.azlyrics.com/lyrics/bjork/mutualcore.html

Dipnot: 2: Yıllar önce 1 sevgilim, bana benimle birlikte olmanın magmanın üzerine oturmak olduğunu söylemişti. Bu klip, tam da öyle bir ilişkiye gönderme yapıyor gibi. Björk’ün de bir tarafı yanmışa benzer.

Üye Yorumları

onur-alev onur-alev Üye 30.11.2012

Björk'ün "Matural Core" şarkısının klibini çeken yönetmen Andrew Thomas Huang.

bodakedi bodakedi Üye 15.11.2012

yazdırdığım metni okumaya geldim... kaleminize sağlık...