Kurmaca + / U Belgesel = 4-5B Gerçeklik

01 Mayıs 2013

2 film = 09:16 dakikalık bir kurmaca + 09:49 dakikalık bir belgesel.

İlki 2007, ikincisi 2012 tarihli. İlkinin tasarımcısı ve ikincideki belgeselde bilgileri aktaran kişiler ayrı.

Öncelikle ilk film:

http://www.youtube.com/watch?v=VzFpg271sm8

http://www.imdb.com/title/tt1419113/?ref_=fn_tt_tt_2

http://en.wikipedia.org/wiki/World_Builder_(film)

Açılımlar:

Kurmaca, gerçeklikten daha gerçek olabiliyor: Bakınız ‘Ghost in the Shell’ ikilemesi (Oshii) ve ‘Sprawl’ üçlemesi (Gibson). Ancak, bu eserler üretildiğinde, bu düşünce bir hayaldi, şimdi uygulanmış bir gerçek durumunda. Yani düş, düşünceden çoğunluk önce geliyor ve genelde sonradan düşünceyi yavruluyor / yaratıyor.

Kurmaca belgesele faz binince (konjugasyon) ve/ya belgesel kurmacaya faz binince, biri diğerini ve/ya biri toplamını, tam gerçekliğe ve/ya gerçeklik öteye taşıyabiliyor.

(Yani, sinemanın asıl zihinsel işlevi bu ve sinema şimdi ve burada bunu yapabilecek en uygun sanat dalı durumunda.)

Bir yönetmen / ‘auteur’ / tasarımcı, bunların her ikisi (kurmacacı ve belgeselci) de olabiliyor. Her ikisinin birbirinden oldukça ayrı olan disiplin kurallarının her ikisini de yerine getirip, toplamda onları (buradaki çok boyutluluk gibi) bambaşka mecralara taşyabiliyor. (Bu örneklerde öyle değil.)

Sonralıkla ikinci film:

http://www.youtube.com/watch?v=9JKy6ZfmBn0

Yalan görsel söylemler icat eden (mankenleri daha güzel gösteren) biri, öyle yapmasını sağlayan yetisini, bu kez eksiltilmiş gerçeği tam ve daha çok gerçek kılmak (tsunami felaketinde fotğrafları hasar görmüşlerin fotoğraflarını tamir) için kullanır: Gerçek yaşamdaki bir durum. Buna benzer bir yöntemi, gökadamızın ışıklar ve gölgeler nedeniyle aslında görünmeyen arkasını görmek için de kullanmışlardı.

Sonuç:

Asıl sinema, kurmaca olsun, belgesel olsun, gerçekte 2 boyutludur, biz onu 3 ve 4 boyutlu (3B ve 4B) olarak algılarız. Sonra, düşten üretilmiş düşünce (kurmaca-belgesel sentezleri) gelir, bilimkurguyu gelecekbilim ve 2 boyutu taa 5 boyut (5B) kılar.

Dipnot: 1: Bu linkleri görmemi ve filmleri seyretmemi sağlayan, sinemabloglari’na ve sinemazingo’ya çok çok teşekkürler. Demek ki Türkiye’de pozitif (‘Facebook’ ve/ya ‘Tweet’ olmayan) sanal paylaşım mümkünmüş.

Dipnot: 2: Film 1 ve Film 2’yi ayrı ayrı kendi ‘raison d’etre’ ve ‘raison d’anxiety’ konuları açısından da irdeleyebilirdim. Hem bunu başka metinlerimde yapmış durumdayım, hem de okura ev ödevi verecek bir huysuz moruk yazar oldum çıktım.

Dipnot: 3: Bu sonucu yaratan, gerçekte analitik artı veya birleşim işlemi değil, daha çok iki kümenin arasındaki sentetik geometrik kırınım saçaklarıdır, imlemiş olayım.

Üye Yorumları