Fragmanlar

31 Mayıs 2013

Fragmanı kısa film sayanlardanız. Jenerik ile birlikte, filmin doğrudan kendisinin episodik bir parçası olarak, değişik anlatı olanaklarına sahip. 


Eğer klişelere uygun yapılmışsa, 120 dakikalık bir filmin 2-3 dakikalık fragmanı o filmi tümüyle özetler.


Fragmanın filmi seyrettirmek, yani aslında reklam olarak yapılması ilginç. Çünkü hemen hiçbir fragman, reklam filmi kodlarını kullanmaz. Onun yerine, filmin bütün önemli sahnelerini onun içine koyarlar, böylelikle filmi seyretmenize bile gerek kalmaz, çünkü filmde başkaca pek bir şey olmaz genelde.


Fragmanı irdelerken, son zamanlarda moda olan bir dizi kalıptan söz edeceğiz:


Öncelikle, 1 filmin zaman içinde uzayarak değişen fragmanlarını kullanıyorlar artık. Bir film için 2 yıl reklam yapmanın iyi bir pazarlama yolu olduğundan kuşkuluyum, çünkü ABD halkı bir şey için 2 yıl beklemez ve bir şeyi 2 yıl aklında tutamaz.


Aynı filmin eşzamanlı olarak yayınlanmış farklı fragmanları var. Çoğu film için bu, filmin potansiyel müşterisini öldürcü bir tutum, çünkü film herşeyiyle önceden ortaya serilmiş oluyor.


Ancak, bu fragmanlar aynı veya farklı kişiler tarafından yapılsa bile. Kimi birbirinden çok farklı olabiliyor. Aynı film, bir fragmanda tempolu, bir fragmanda temposuz olabiliyor. Anlatı örüntüsü kiminde gevşek / sünük, kiminde sıkı olabiliyor.


Yalnızca fragman seyircisi olmak bile mümkün, çünkü zaten seyredilecek nitelikte az film var, onların da fragmanı filmi izlemeye gerek bırakmıyor.


Üstüste 10 film izlemek zor ama üstüste 20-30 fragman izlemek mümkün. Bu da bir kerede bir dönemin filmlerinin ruhunu yakalamayı kolaylaştırıyor.


Son zamanlarda bilgisayar oyunlarının da gerçek film olarak fragmanı yapılıyor. Bu bir çapraz medya olgusu.


Fragman alanı, kısa film olması nedeniyle, aşağı yukarı tüm olanakların tüketildiği bir alan. O nedenle fragmanlar gerçekçi alanda kalıyor, yani yalnızca filmin kendisinden söz ediyor.


Bugün kendisi fiziken yok olmuş filmler olduğu gibi, kombinasyonları hesaba katıldığında, hemen tüm fragmanlar da bitmiş durumda gibi. Eski sinemalarda gösterilmiş versiyonları, yalnızca seyredenler sağsa bilebiliyoruz.


Son olarak şunu belirtelim:


Gözden kaçan bir alan olsa da, fragman eleştirisi, film eleştirisinin bir altalanıdır.

Üye Yorumları