Eylül Ayı Sinema Havadisleri

01 Eylül 2013

Sonbaharı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde araya giren tatilden sonra yine yeni haberlerimizle buradayız. Bakalım Eylül ayında sinemaseverleri neler bekliyor.

20.si düzenlenecek olan Altın Koza Film Festivali 16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak.Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek organizasyonda Ulusal Uzun Metrajlı Film, Afiş Tasarım, Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film yarışması yapılacak.Ulusal Uzun Metrajlı Film Yaışmasının juri başkanlığını yapacak isim:Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst


Dünyanın çeşitli ülkelerindeki festivallerde ödül almış pek çok film ilk kez Altın Koza Film Festivali'nde gözterilecek, film gösterimleri ücretsiz. Yarışma finalistleri,gösterilecek filmler ve organizasyon hakkında diğer bilgilere festivalin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yılmaz Erdoğan son filmi 'Patron Mutlu Son İstiyor'un çekimlerine Kapadokya'da başladı. Başrollerinde Tolga Çevik ve Ezgi Mola'nın yer alacağı film 1 Ocak'ta vizyona girecek.


2. Uluslar arası Van Gölü Film Festivali bugün başlıyor. 7 Eylüle kadar sürecek festivalde film gösterimi ve yarışmalar dışında. Sinema atölyesi, şiir okumaları, kültürel geziler, konserler, seminerler ve fotoğraf sergisi de yer alacak.

Gösterimlerindeki filmleri  işitme engelliler için ayrıntılı alt yazı ve işaret dili, görme engelliler için sesli betimleme ile sunan Ankara Engelsiz Film Festivali başlama tarihi 3 Eylül. Engeli bulunmayan izleyiciler filmleri kulaklıklar ile izleyebilecekler Beş gün sürecek festivalde yarışma vedünyadan ve ülkemizden film gösterimlerinin yanı sıra çocuklar için bir de Canlandırma Atölyesi gerçekleştirilecek. 


Engelsiz Film Festivali gösterim yerleri: Cer Modern ve Cinemaximum Armada


54 uzun metrajlı filmin gösterileceği halen devam eden ve 7 Eylüle kadar sürecek olan 70. Venedik Film festivali kapanış gününde büyük ödül Altın Aslan verilecek.


Eylül ayında yer alacak bir diğer film festivali de 38. Toronto Film Festivali'nde Türkiye'den Yeni Kuşak Kadın Yönetmenler başlığı altında yer alacak filmler: 


Şimdiki Zaman -Belmin Söylemez,Atlıkarınca-İlksen Başarır, Yolun Başında-Somnur Vardar, Köprüdekiler-Aslı Özge, Oyun-Pelin Esmer.


Festivalde ayrıca Reha Erdem'in Şakı Söyleyen Kadınlar'ı dünya prömiyerini Onur Ünlü'nün 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filmi ise uluslararası prömiyerini gerçekleştirecek.


8. Datça Altın Badem Sinema Ve Kültür Festivali de Eylül ayı etkinliklerinden. 3-4-5 Eylül tarihlerinde yapılacak olan festivalde film gösterimi, konserler, belgesel film yarışması ve kitap imza günleri yer alacak.


Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Nuri Alço, Filiz Akın, Suzan Avcı, Şemsi İnkaya, Mustafa Alabora, Meltem Cumbul gibi daha pek çok sinemaya emek veren sanatçının konuk olacağı festivalde Sinema Emek Ödülü'de sahibini bulacak.


Dünyanın en büyük pop up film festivali Future Shorts Kısa Film Festivali dahilinde ülkemizde gösterilecek film Grzegorz Zariczny'nin Düdük filmi. 1 ve 29 Eylül tarihinde gösterilecek filmi izlemek isteyenler için yer: GRİ SAHNE -İstanbul


2001'den beri çeşitli şehirlerde gerçekleşen ve bu yıl 2. kez İstanbul'da olacak olan  Bicycle Film Festival 14-17 Eylül tarihleri arasında Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek, festival ’Blonde Redhead' konseri ile başlayacak. Bisiklet turları ile geniş kitlelelere hitap eden festivalde açık hava gösterimleri,bisiklet filmleri, konserler yapılacak. Biletler Biletix'de.

Üye Yorumları