2014 Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

13 Ocak 2014
Oscar'ın habercisi olarak tanımlanan ve bu yıl 71'incisi düzenlenen altın küre film ödülleri sahiplerini buldu. Altın Küre'nin favorileri arasında kabul edilen "12 Yıllık Esaret" drama dalında en iyi film seçilirken, drama dalında en iyi dizi dünyada izlenme rekorları kıran "Breaking Bad"in oldu.


2014 "Golden Globe" (Altın Küre) Film ve Televizyon ödüllerini kazananlar belli oldu. Leonardo DiCaprio, Müzikal-Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. En İyi Yönetmen ödülünün sahibi Gravity filmiyle Alfonso Cuaron olurken, American Hustle filmi de gecenin kazananları arasında yer aldı.


Oscar'ın habercisi olarak kabul edilen Altın Küre Film ve Televizyon ödülleri, Los Angeles'ta sahiplerini buldu. 71'nci Altın Küre ödüllerini kazananlar, Beverly Hills Hilton'da düzenlenen görkemli ödül töreniyle açıklandı.

Sunuculuğunu bu yıl ikinci defa üst üste komedyen Tina Fey ve Amy Poehler'in yaptığı gecenin ilk ödüllerini, Sinema dalında, "American Hustle"daki oyunuyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Jennifer Lawrence, TV dalında, Top of the Lake'teki oyunuyla, En İyi Mini Dizi Kadın Oyuncu ödülünü, Elisabeth Moss'un kazandığı duyuruldu.


TV dalında En İyi Mini TV dizisi ödülünün ise Behind the Candelabra'nın kazandığı açıklanırken, Micheal Douglas da bu dizideki oyunuyla En İyi Mini Dizi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Bu arada, Sinema dalında, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Lawrence, geçen yıl da "Silver Linings Playbook"taki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştı.


Gecede, ödül alan isimlerin açıklanmasına, TV dalında, Bryant Cranston'un, Breaking Bad adlı diziyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldüğünün bildirilmesiyle devam edilirken, gecenin sunucularından Amy Poehler de ödül alan isimlerden oldu. Poehler, Parks and Recreation'deki rolüyle, En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal) ödülüne layık görüldü.


New York'ta özgür bir siyahinin kaçırılarak köle tacirlerine satılması ve 12 yıl esaret altında kalmasını konu alan 2012 yapımı ve 20 milyon dolar bütçeli "12 Years a Slave" filmi 2014'te Altın Küre'nin Sinema dalında En İyi Filmi seçildi.


Gecenin en dikkat çeken ödülü, Leonardo DiCaprio kazandı. DiCaprio "The Wolf Wall Street" (Wall Street Kurdu) filmiyle Müzikal-Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. En İyi Yönetmen ödülünü Gravity filmiyle Alfonso Cuaron'un kazandığı gecede, American Hustle, Komedi-Müzikal dalında, Altın Küre'nin en iyi filmi seçildi.


Gecede, Yaşamboyu Başarı Ödülü'ne layık görülen Woody Allen törene katılmazken, ödül kendisi adına Diane Keaton'a takdim edildi.

Altın Küre ödülü kazananların tam listesi:


SİNEMATV • En İyi Dizi (Drama): Breaking Bad

 • En İyi Kadın Oyuncu - Dizi (Drama): Robin Wright (House of Cards)

 • En İyi Erkek Oyuncu - Dizi (Drama): Bryant Cranston (Breaking Bad)

 • En İyi Dizi (Müzikal-Komedi): Brooklyn Nine-Nine

 • En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Amy Poehler (Parks and Recreation)

 • En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)

 • En İyi Mini Dizi: Benind the Candelabra

 • En İyi Mini Dizi Kadın Oyuncu: Elisabeth Moss (Top of the Lake)

 • En İyi Mini Dizi Erkek Oyuncu: Micheal Douglas (Behind the Candelabra)

 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jacqueline Bisset (Dancing On the Edge)

 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jon Voight (Tay Donovan)


Yazılı Basın Kaynağı: cnnturk.com

Üye Yorumları

VTec VTec Üye 14.01.2014

American Hustle için Jennifer Lawrence büyük bir performans değildi fakat 2013 senesine nazaran daha fazlasını hakediyor. Herkesin bir zirve zamanı vardır ve Jennifer Lawrence şu an tam orada.