Altın Koza'ya adım adım

01 Mayıs 2013

17.Altın Koza Uluslararası Film Festivali 7-13 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl Müjde Ar ve Atilla Dorsay'ın Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görüldüğü festivalin onur konuğu Yunanistanlı yönetmen Theo Angelopoulos.
Festival boyunca çeşitli başlıklar altında pek çok kısa ve uzun metrajlı film ve belgesel gösterimde olacak, bu başlıklar şöyle:Dünya Sineması, Filistin Barışa Hasret, FIPRESCI Keşifleri ? Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz.

Festival içeriğinde yer alan Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'na katılabilecek filmler önseçici kurul tarafından belirlendi.Bu yıl kurmaca,belgesel,deneysel ve canlandırma dalında yüzden fazla film Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ödül için yarışacak.Her kategoride kazanan filme 5.000 Lira ödül verilirken katılan her filme 500 Lira gösterim ücreti verilecek.

1969 yılında başlayan ancak çeşitli sebeplerden dolayı 18 yıl ara verdikten sonra tekrar organize edilmeye başlanan bu yıl 17.si yapılacak Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali; Geleneksel Sinema Dayanışma Gecesi, özel gösterimler,Sevgi Korteji, söyleşiler,atölyeler gibi etkinliklerle sinemaseverlerle içiçe olacak. Festival bünyesinde yapılacak yarışmalar:
Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması
Ulusal Kısa Öğrenci Filmleri Yarışması
Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması
Kısa Film Seçkisi

Not: İlk Altın Koza Ödüllü sanatçılar Fatma Girik, Yılmaz Güney ve Metin Erksan'dır.

Üye Yorumları

fafatuka fafatuka Yönetici 22.05.2010

En iyi uzun metraj film adayları arasında çok yeni filmler var, merak ediyorum, bakalım kazanan kim olacak. http://www.altinkoza.org/ulusal-uzun-metrajli-film-yarismasi/adaylar/